fbpx

Ortodoksët rusë festojnë Krishtlindjen

russian-orthodox-christmas.jpg

Qindra besimtarë e nisen kremtimin e Krishtlindjeve ortodokse në Bethlehem me në sfond protestat kundër shitjes së tokave të Kishës Izraeliteve.

Patriarku ortodoks grek Theophilos III mbërriti në Kishën e Lindjes mes thirrjeve “tradhtar” dhe “spiun”.

Zemërata e demonstruesve lidhet me shitjen e pronave të kishës ortodokse greke në Jerusalemin lindor me shumicë palestineze tek grupe që ndihmojnë kolonizimin hebraik. Një protestë e ngjashme u mbajt dhe vitin e kaluar.

Rusët Ortodokse i shënuan krishtlindjet me mesha te posaçme ne mesnate, te mbajtura ne kishat dhe katedralet anembanë vendit.

Presidenti Vladimir Putin mori pjesë në ceremoninë e zhvilluar në Shën Peterburg, në Kishën ku e ëma e kishte pagëzuar fshehurazi në kohën e Bashkimit Sovjetik./real-news.tv/

 

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *