Oscar 2019 kritikohet për racizëm

LADY Gaga, Amy Adams dhe Rachel Weisz udhëheqin klasën më te madhe të kanditateve të grave në historine e Oskarit, ato janë fotografuar gjatë një dreke të hënën.

 

 Lady Gaga has been nominated for the Best Actress Oscar for her role in A Star Is Born

 

Në mesin e tyre kanë qenë prezent regjisori meksikan Alfonso Cuaron dhe regjizori afrikano-amerikan Spike Lee para ceremonise së Akademisë, kur vetëm një pjesë të vogël do të shkojnë në shtëpi si fitues.

 Amy Adams and Rachel Weisz led the largest class of women nominees in Oscars history
Aktorët Glenn Close, Bradley Cooper dhe Rami Malek, së bashku me dhjetra prodhues, redaktorë, dizajnerë të kostumeve, krijues të dokumentarëve dhe muzikantë në 24 kategori, ishin gjithashtu në mesin e atyre që morën pjesë në drekën vjetore të çmimeve të Oskarit në Beverly Hills.John Bailey, president i Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit, anëtarët e të cilit votojnë për fituesit e Oskarit, tha se klasa e vitit 2019 ishte e dukshme për diversitetin e saj.

“Ky vit ka klasën më të madhe të kandidatëve për femra, larg nga barazimi dhe natyrisht që duhet të bëjmë më mirë.” Barazia gjinore është një çështje e industrisë, jo vetëm një çështje akademike “, u tha Bailey mysafirëve.

“Përfshirja, diversiteti, barazia racore, etnike dhe gjinore nuk janë vetëm fjalëkalime, por shkojnë në zemër të asaj që bën Akademia jonë”, shtoi ai.

Por qindra ndjekës kanë kritikuar Akademine  sepse shumica e pjestrëve të nomonuar ishin “te bardhe” dhe akuzonin Akademinë se nuk po bënte mjaftueshëm për të promovuar diversitetin.

“E dija se fotografia “Oscar” do të ishte kryesisht njerëz të bardhë por oh zot … kjo është kaq e keqe”, tha një përdorues i Twitter.

Një tjetër person ka shkruar në Twitter: “Fotografia e fotove oscar është kaq e bardhë që unë kam për të ulur shkëlqimin e ekranit tim dhe për të vënë syze dielli për ta parë”.

Një përdorues i medias sociale shtoi: “Ka ende një rrugë të gjatë për të shkuar, por të paktën ata pranojnë se ka një problem këtu”. Ajo vjen tre vjet pas polemikave #OscarsSoWhite në vitin 2016, kur të gjithë 20 aktorët e emëruar në kategoritë udhëheqëse dhe mbështetëse të veprimit ishin të bardha, për një vit të dytë me radhë.

 Amy is seen here posing with Bohemian Rhapsody actor Rami Malek

 Regina King has been nominated for Best Supporting Actress for the movie If Beale Street Could Talk