fbpx

Pamje dramatike nga Kabuli, njerëz që shkelen duke u përpjekur për të hyrë në aeroport (VIDEO)

000_9L82JL.jpg

Afghans crowd at the tarmac of the Kabul airport on August 16, 2021, to flee the country as the Taliban were in control of Afghanistan after President Ashraf Ghani fled the country and conceded the insurgents had won the 20-year war. (Photo by - / AFP)

Pamje dramatike vijnë nga aeroporti i Kabulit, ku njerizit janë shtypur me njëri tjetrin teksa përpiqen të shpëtojnë nga sundimi i talebanëve në Afganistan.

Mijëra njerëz të dëshpëruar për të lënë Afganistanin kanë kaluar javën duke pritur në aeroport, teksa shpresojnë se do të hypin në një avion dhe do të shpëtojnë nga talebanët.

Dje sipas medjeve të huaja ishte “dita më e keqe”, pasi në aeroport disa persona humbën jetën se u shtypën nga turma e disa të tjerë mbetën të plagosur mes tyre gra dhe fëmijë.

Siç shihet në videon e mëposhtme qytetarët afganë janë të pa hidratuar dhe ushqyer dhe duken në gjende të rëndë shëndetësore dhe që shpresa e tyre e vetme është që të largohen nga vendi.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303