fbpx

Pandemia/ Rama flet për vaksinimin: Kush janë kategoritë që do ta përfitojnë të parët

e354926f98d02c5ab0c9c46b90a48f88_L.jpg

Kryeministri Edi Rama foli ditën e sotme gjatë konferencës për gazetarët, edhe për vaksinën e Covid-19. Ai ka theksuar se qeveria shqiptare po bën të pamundurën që ta marrë së shpejti e ta nxjerrë në treg.

Por kush do të vaksinohen të parët? Rama ka thënë se vaksinimi do të fillojë nga bluzat e bardha, mësuesit, punonjësit e policisë dhe të gjithë me radhë,

Fjala e Ramës:

I kemi mbështetur me të gjitha ato që kemi mundur, ne nuk jemi si të tjerët në këtë luftë se kemi dhe një luftë që është shumë e madhe që familjet të kthehen në shtëpi, duke ndërtuar shtëpi e apartamente dhe këto ndërtohen me fonde dhe kjo qeveri i ka vënë të gjitha në dispozicion pa lënë gjë mangët. Sa i përket vaksinës nuk jemi në fazën ku nuk zgjedhim të lirë apo të shtrenjtë jemi në fazën që të kemi vaksinën në dispozicion duke filluar nga vaksinimi i bluzave të bardha, mësuesit, punonjësit e policisë dhe të gjithë me radhë, po bëhet një përpjekje e jashtëzakonshme nga të gjitha vendet dhe sasia që do prodhohet nuk do jetë e gjitha që është e nevojshme që ditën e parë, ne na duhet të mos mbetemi në bisht dhe e dyta të vëmë në dispozicion për këto kategori njerëzisht sa më shpejt, nuk jemi në avantazhin  e vendeve të mëdha, prandaj po bëjmë përpjekje të mos mbetemi jashtë këtij procesi dhe të mos detyrohemi të presim në fund, e lirë apo e shtrenjtë është temë tjetër, nuk i kemi lënë gjë mangët popullit për gjëra që lidhen për element më të rëndësishme të jetës. Mund të marrim nga të gjitha llojet, asnjë vend nuk po fokusohet vetëm te një vaksinë, ne kemi një grup njerëzish që po merren me vaksinën dhe shpresoj që të mos mbetemi mbrapa, çmimi është gjëja e fundit që po mendojmë në këtë moment.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303