23.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Papa pranon se klerikët kanë abuzuar seksualisht me murgeshat

spot_img

Papa Françesku pranoi se klerikët i kanë abuzuar seksualisht murgeshat dhe se, në një rast, ato janë mbajtur si skllave seksi.

Ai tha se në atë rast, paraardhësi i tij, Papa Benedikti, është detyruar të mbyllë një kongregacion të tërë të murgeshave që janë abuzuar nga priftërinjtë.

Kjo besohet se është hera e parë që Papa Françesku ka pranuar abuzimin seksual të murgeshave nga kleri.

Ai tha se Kisha Katolike ka bërë përpjekje ta adresojë problemin, por shtoi se ai “po vazhdon ende”.

Duke folur për gazetarët gjatë një turneu historik në Lindjen e Mesme, Papa tha se Kisha ka një problem, rrënjët e të cilit qëndrojnë te vlerësimi i grave “si klasë e dytë”.

Ai tha se priftërinjtë dhe peshkopët kishin abuzuar me murgeshat, por tha se Kisha është e vetëdijshme për “skandalin” dhe po “punon për të”, duke shtuar se një numër klerikësh janë pezulluar./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat