35.5 C
Tirana
E martë, 16 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Papa premton masa kundër abuzimeve seksuale, viktimat të zhgënjyer

spot_img

Papa Françesku, i cili përfundoi një konferencë historike mbi abuzimin seksual të fëmijëve nga klerikët, bëri thirrje të dielën për një “betejë të gjithanshme” kundër një krimi që tha ai duhet të “fshihet nga faqja e dheut”.

Papa premtoi se udhëzimet e përdorura nga konferencat kombëtare të peshkopëve për të parandaluar abuzimin dhe për të ndëshkuar autorët do të rishikohen dhe fuqizohen. Ai gjithashtu tha se përkufizimi ligjor i Kishës për të miturit do të rritet nga mosha 14 vjeçare në mënyrë që të “zgjerohet mbrojtja” e të rinjve.

Por avokatët për viktimat e abuzimit shprehën zhgënjim të thellë, duke thënë se Papa thjesht përsëriti premtimet e vjetra dhe ofroi disa propozime të reja konkrete.

Papa u zotua se Kisha Katolike Romake nuk do të “kursejë asnjë përpjekje” për t’i sjellë abuzuesit para drejtësisë dhe nuk do të mbulojë ose nënvlerësojë keqtrajtimet.

Megjithatë, Papa i kushtoi shumë nga pjesa e parë e një fjalimi që zgjati më shumë se gjysmë ore, statistikave të Kombeve të Bashkuara dhe organizatave të tjera që tregojnë se shumica e abuzimeve seksuale të fëmijëve ndodhin në familje.

“Ne jemi duke u përballur me një problem universal, të pranishëm tragjikisht pothuajse kudo. Megjithatë, duhet të jemi të qartë, se ndërkohë që ndikon rëndë shoqëritë tona në tërësi, kjo e keqe nuk është aspak më pak monstruoze kur ndodh brenda Kishës, “tha ai./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat