Parashikimi i motit për sot, e martë, 30 prill 2019

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga qëndra me presion të ulët atmosferik të pozicionuar në verilindje të tij,  e cila do të ifluencojë në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë mot të paqëndrueshëm dhe rënie të temperaturave. 

Moti  do të jetë vranësira mesatare dhe rreshje shiu  në zonën veriperëndimore, në Alpe do të ketë rreshje bore. 
Erdo të  jetë  me drejtim  Jugperëndim  (SWmshpejtësi 8-15 m/sek në bregdet.
Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 1,5–2,5  metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rënie.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore  5/15°

Zonat e  ulëta   9/21°C

Zonat  bregdetare 10/22°C

Kosova 
Moti do të jetë me vranësira mesatare dhe rreshje  shiu . Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 7° në mëngjes deri në 15°C gradë Celcius në mesditë.