Parashikimi i motit për sot, e shtunë, 7 dhjetor 2019

Zhvillimi i një qendre e presionit të ulët atmosferik në veri të gadishullit Apenin me ndikim dhe në vendin tonë do të diktojë mot me vranësira të dendura dhe reshje në të gjithë territorin. Parashikohet që pasditja të sjelli përmirësim të kushteve atmosferike duke bërë që kthjellimet të mbizotërojnë në Shqipëri.

Temperaturat  e ajrit rriten në mëngjes por mbeten konstante në mesditë  duke luhatur vlerat ditore nga 2°C deri në 17°C.

Era do fryjë mesatare  me shpejtësi 32 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë.

Rajoni dhe Europa

Rajoni i Ballkanit, Vendet e Europës Qëndrore dhe asaj Veriore MBETEN me vranësira të dendura dhe shira. NDERSA Europa Jugperëndimore dhe ajo Lindore PARAQITEN me alternime kthjellimesh dhe vranësirash.