fbpx

Parlamenti gjerman përkujton viktimat e Aushvicit

FB7C4BED-8541-4A08-BF8D-8690BBB0CB95.jpeg

Parlamenti gjerman do të zhvillojë një ceremoni përkujtimore për të kujtuar ata që janë persekutuar, burgosur, torturuar dhe vrarë nga regjimi nazist nën udhëheqjen e Adolf Hitlerit.

Veprimtaria do të organizohet për të përkujtuar 74-vjetorin e çlirimit të Aushvicit, kampin shfarosës të përqëndrimit në Poloni, të pushtuar nga nazistët dhe të çliruar nga Ushtria e Kuqe e Bashkimit Sovjetik më 1945.

Nazistët vranë rreth 6 milionë hebrenj dhe qindra mijëra të komunitetit rom, invalidë, homoseksualë dhe anëtarë të opozitës./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303