fbpx

Pas dy vitesh nga hera e fundit, çfarë do të ndodhë në qiell më 26 maj

Screenshot_5-16.jpg

Edhe dy ditë na ndajnë nga e mërkura e 26 majit, ku në qiell do të ketë shumë surpriza.Është koha kur do të kemi një eklips hënor total, sepse hera e fundit që ishim në gjendje të shijonim një nga këto karakteristika ishte 21 janar 2019, pasi në vitin 2020 kishim vetëm eklipse të dobëta.Eklipsi i plotë i hënës do të jetë i dukshëm në mëngjes në Amerikën Veriore dhe Jugore dhe në mbrëmje në Azinë e Lindjes së Largët dhe Australinë. Fatkeqësisht, eklipsi i plotë i hënës nuk do të jetë i dukshëm nga Spanja, megjithëse hëna e plotë do të jetë një supermënë, por ne do të jemi në gjendje ta mendojmë atë përmes internetit që, si gjithmonë, do të ketë shumë transmetime të drejtpërdrejta dhe në internet.Hëna do të jetë në ombrellën e errët të Tokës për një periudhë mjaft të shkurtër kohe: 14 minuta e 31 sekonda. Megjithëse nga fillimi deri në fund eklipsi do të zgjasë pak më shumë se tre orë për të kaluar hijen e Tokës.Si kuriozitet, eklipsi më i gjatë i shekullit 21 ndodhi më 27 korrik 2018 kur rreshtimi i hënës së plotë dhe hijes së Tokës ishte pothuajse perfekte, duke rezultuar në eklipsin më të gjatë hënor midis 2001 dhe 2100. Ajo zgjati, as më shumë dhe as më pak, se 1 orë e 43 minuta gjithsej.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303