fbpx

Pasi bleu Twitter-in për 44 miliardë dollarë, Elon Musk zbulon objektivin e ri: Coca-Cola me kokainë?

elon-musk-2.jpg

Elon Musk bleu një nga platformat më të njohura të mediave sociale, Twitter-in për 44 miliardë dollarë.

Musk së fundmi ka njoftuar një objektiv të ri: Coca Cola-n. Pronari i ri i Twitter-it theksoi përmes një postimi se planifikon të blejë kompaninë e famshme për të “futur përsëri kokainën” në pije.

Pavarësisht të gjitha këshillave shëndetësore kundër saj, kryesisht për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit, Coca-Cola ka mbetur një pije joalkoolike e njohur në të gjithë botën. Megjithëse nuk është hera e parë që kokaina lidhet me Coca-Cola-n, ata që nuk kanë dijeni për historinë e pijes pyesin se për çfarë bëhet fjalë.

A ka pasur ndonjëherë kokainë në Coca-Cola?

Sipas Institutit për Abuzimin me Drogën , kokaina ishte e ligjshme në 1885 kur John Pemberton, një farmacist nga Atlanta, e prodhoi për herë të parë pijen. Në atë kohë, receta përfshinte një ekstrakt kokaine të marrë nga gjethet e Coca-s. Ai e përshkroi pijen si një “ilaç” dhe “pije tonifikuese dhe intelektual për trurin”.

Një artikull i New York Times i vitit 1988 tregonte se si kokaina fillimisht u përfshi në pije, por e eliminoi atë në vitet 1900. Kokaina u eliminua me kalimin e kohës deri në vitin 1029. Ndërsa alkooli ishte shpallur i paligjshëm gjatë asaj kohe, Coca-Cola u bë shumë shpejt një pijë alternative “e butë”.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303