fbpx

PD: Katastrofa Subashi dhe hajduti Rama po falimentojnë bizneset në plazhin e Semanit

PD: Katastrofa Subashi dhe hajduti Rama po falimentojnë bizneset në plazhin e Semanit

Kreu i PD-së së Fierit, Luan Baci përmes një statusi në Facebook, thotë se plazhi i Semanit që çdo vit ka vuajtur mungesën e ujit, energjisë elektrike, rrugët e këqija, këtë vit përballet edhe me një problem më të madh.

Sipas Baçit, ky vit jo vetëm që i ka të gjitha keto problematika dhe akoma me te shtuara, por ç’është më e keqja, është akoma i bllokuar dhe pa asnjë shpresë që banorët që kanë ndërtuar këto biznese, të fillojnë nga puna.

Postimi i plotë:
Plazhi i Semanit, i vlefshem per banoret e zones dhe qytetaret e Fierit eshte edhe mundesi punesimi per ta.
Kane vite qe investojne, ne kete plazhe, per te punuar gjate stines se veres, qe te sigurojne disa te ardhura per familjet e tyre dhe ne kete menyre sigurojne dhe sherbim ndaj qytetareve te Fierit per te vizituar kete plazh shume te veçante.
Çdo vite ka qene me probleme te shumta, me mungese uji, mungese energjie, rruge e demtuar, kontrolle tatimore te shtuara, si grabites ordiner, pasi ne sezon, ka bum te ardhurash, sipas tyre dhe kujdesen per xhepat, e veta prej hajdutesh.

Por ky vit, jo vetem qe i ka te gjitha keto problematika dhe akoma me te shtuara, por çeshte me e keqja, eshte akoma i bllokuar dhe pa asnje shprese qe banoret qe kane ndertuar keto biznese, te fillojne nga puna.

Pa pergjegjshmeria e Subashit te emeruar te bashkise Fier, i ka lene te izoluar.

Problem shume i madh, hapja e argjinatures se kanalit kryesor, per shkarkimin e ujrave.
Çdo vite ky veprim behej, ne fillim te muajit Maj, tani jemi ne mes te Korrikut dhe vazhdon situata e bllokimit.

Bashkia dhe Subashi, ja hedhin topin Ministrive, keto te fundit ju thon e di Subashi.
Tallje dhe genjeshtra me dhjetra biznese, qe kane investuar leket e tyre dhe jo vetem kaq, por ju kane marre edhe detyrimet tatimore ne bashki dhe pa turp, si te pafytyre qe jane vazhdojne, te mos reagojne.

Kane dite qe keto biznese, i jane drejtuar, bashkise , Ministrise, por askush nuk pergjigjet.

Shikoni shkretetiren, qe eshte tani ne plazhin e Semanit, braktisjen totale, qe u ka bere bashkia dhe qeveria, kesaj zone dhe ketyre banoreve.

Bashkiaket hajdut dhe qeveritaret e korruptuar, jane me xhepa plote dhe kane ikur me pushime, ne hotele relaxi dhe bizneset, ne Seman dhe banoret e saj, presin qe hajdutet bastarde, te stabilizojne situaten.

Zgjidhja eshte vetem nje, largimi i tyre i menjehershem, largimi i Rames, largimi i Subashit, largimi i Rilindjes se korruptuar.
Zgjidhje me keta bastarde ne drejtim nuk ka.