20.5 C
Tirana
E mërkurë, 29 Maj, 2024

TË FUNDIT

Për një bregdet të pastër. Të rinjtë e Durrësit, nismë për t’i dhënë fund ujërave të zeza në det

spot_img

Përmes nismës “Durrësi aktiv për një bregdet të pastër”, një grup të rinjsh është vënë në lëvizje për të nxitur aktivizmin qytetar për t’i dhënë fund ndotjes detare nga derdhja e ujërave të përdorura.

Gjithnjë e më shumë, qytetarët durrsakë po ndërgjegjësohen dhe reagojnë mbi çështje të mprehta mjedisore që cenojnë shëndetin dhe jetën e të gjithëve, përfshirë dhe pasojat negative në zhvillimin social e turistik të bregdetit të Adriatikut.

Zona përgjatë shëtitores bregdetare “Taulantia”, ashtu si dhe zonat përreth saj, janë pjesë e rrjetit të vjetër të kanalizimeve të qytetit dhe shumë subjekte kanë ndërhyrë ndër vite në kolektorin e ujrave të larta, duke bërë që ujrat e përdorura e të papërpunuara të përfundojnë në det.

Derdhja e tyre shkakton ndryshim të dukshëm të parametrave fiziko-kimike të ujit, ndotje të tij në një nga zonat më të frekuentuara të qytetit, që vazhdon drejt veriut me plazhin e Currilave, tepër të pëlqyer nga durrsakët.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat