fbpx

EURO 2020 / Shqipëri – Islandë, caktohen arbitrat

60807014_2124244997674718_598363650993946624_n-e1559035210709.jpg

UEFA ka zbuluar së fundmi arbitrat të cilët do të vendosin drejtësi për takimin kualifikues të Euro 2020 të Shqipërisë kundër Islandës. Me datë 8 qershor në Rekjeavik do të jetë një katërshe nga Skocia me kryesor Bobby Madden, një arbitër 40 vjeç.

Ndihmësit e Madden do të jenë bashkëkombasit e tij, asistentë Douglas Ross dhe David Roome, ndërsa arbitër i katërt do të jetë Donald Robertson.

Sa i përket arbitrit kryesor ai ka filluar të arbitrojë që në vitin 2002, ndërsa në 2010 është bërë arbitër i FIFA-s.

Në karrierën e tij Madden ka mbajtur takime të rëndësishme në kualifikueset e Botërorit, ndërsa ka paraqitje në ‘Champions League’ dhe ‘Europa League’.

Theksojmë se sfida me Islandën është shumë e rëndësishme për fatet e Shqipërisë në Grupin H kualifikues. Në rast fitoreje shpresat për kualifikim rritën ndjeshëm, ndërsa në të kundërt vendi i dytë mbetet i vështirë për t’u arritur.

Para ndeshjes, trajneri i Kombëtares Edy Reja, ka lënë të kuptohet se do të ishte i kënaqur edhe më një barazim, duke patur parasysh faktin që Islanda dhe Turqia janë rivalët e Shqipërisë për vendin e dytë.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303