24.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Përfitimet shëndetësore nga produktet e qumështit

spot_img

Produktet e qumështit janë shumë të shëndetshme.

Studimeet më të fundit tregojnë se përdorimi i produkteve të qumështit mund t’ju mbrojë nga sëmundjet e zemrës dhe sulmit në tru.

Ekspertët nga Universitet “Mckmaster” në Kanada thonë se studimi u bë për shkak të shqetësimeve se yndyrat e ngopura më të cilat produktet e qumështit janë të pasura shtojnë nivelin e dëmshëm të kolesterolit që lidhet me shfaqjen e sëmundjeve të zemrës dhe të sulmit në tru.

Ata pohojnë se prodhimet e qumështit janë shumë të shëndetshme për arsye se furnizojnë trupin me energji.

Po ashtu, përmbajnë edhe  përbërës tjerë që për shëndetin kanë rëndësi si: aminoacidet, vitaminat K1 e K2, minerale si kalcium, magnez dhe kalium./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat