fbpx

Përmbyset anija në Danub, tre të vdekur, 16 të humbur

Të paktën tre vetë vdiqën dhe gjashtëmbëdhjetë vetë u zhdukën pasi një anije turistike u përmbys në Danub në kryeqytetin hungarez të mërkurën me dhjetëra turist në bord, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve MTI dhe mediat e tjera.

Varka thuhet se u godit nga një tjetër anije turistike pranë ndërtesës së parlamentit hungarez, pastaj u kthye mbi lumin, i cili ka qenë i përmbytur, me rryma shumë të forta, ndërkohë që një stuhi shiu e rrethoi Budapestin.

MTI tha se anija mbante 34 persona – kryesisht turistë aziatikë. Televizioni shtetëror tha se kishte 32 turistë dhe dy ekuipazhe në bord. Zëdhënësja e policisë dhe zëdhënësi i njësive të katastrofave nuk mund të komentonin menjëherë.