35.5 C
Tirana
E martë, 16 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Personat që flenë vonë kanë reagime më të ngadalta

spot_img

Funksioni i trurit i personave që zgjohen herët dhe atyre që flenë vonë gjatë orëve të ditës së punës është i ndryshëm, sipas një studimi.

Hulumtuesit skanuan trurin e të dyja grupeve.

Testet, të kryera në mes 08:00 dhe 20:00, zbuluan se personat e natës kishin më pak lidhje në rajonet e trurit të lidhura me vetëdijen.

Ata gjithashtu kishin vëmendje më të dobët, reagime më të ngadalshme dhe rritje të përgjumjes. Studiuesit sugjeruan se bufat e natës ishin të pa-favorizuara nga “kufizimet” e ditës tipike të punës./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat