13.5 C
Tirana
E martë, 28 Maj, 2024

TË FUNDIT

Pini sa më shumë ujë, ul rrezikun të prekeni nga kjo sëmundje…

spot_img

Rreziku i prekjes nga dementia mund të zvogëlohet me një ndryshim të dietës dhe mënyrës së jetesës.

Për të ulur rrezikun e prekjes nga harresa dhe konfuzioni, duhet të pini ujë rregullisht.

Pirja e lëngjeve mund të luajë rol kyç në parandalimin e mundësisë së zhvillimit të dementias sipas Alzheimer Society.

Mbajta i hidratuar, duke pirë ujë, qumësht me pak yndyrë dhe pije që nuk përmbajnë sheqer, po ashtu mund të parandalojnë edhe disa situata tjera.

“Secili njeri duhet të synojë që të pijë në mes të gjashtë deri në tetë gota unë në ditë”, thonë nga shoqata.

“Duke u plakur rreziku i prekjes nga dementia rritet dhe ka të dhëna që tregojnë se ka disa gjëra që mund të bëjnë që rreziku të zvogëlohet”.

“Ato përfshijnë: mbajtjen aktiv, ngrënia e shëndetshme dhe ushtrimet mendore”./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat