fbpx

Policia e EULEX-it e armatosur rëndë, niset drejt Hagës Hysni Gucati

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, u arrestua sot është nga Policia e EULEX-it.

Pak orë pas arrestimit të tij, Gucati është nisur për në Hagë. Kështu ka bërë të ditur Metush Kryeziu nga kjo organizatë.

Ai tha se për këtë lajm janë njoftuar nga familjarët e Gucatit. Ndërsa ka shtuar se si OVL UÇK nuk kanë bërë thirrje për t’u tubuar veteranët sepse përndryshe do të ishte bllokuar dhe do ishte rënduar situata.

“Iu bëjmë thirrjeve institucioneve tona të reagojnë dhe mos të rendohet situata”, tha ai.