Policia zbulon emrin e të dyshuarit për zjarrin në Japoni

Policia japoneze ka emëruar njeriun e dyshuar për kryerjen e një sulmi vdekjeprurës në një studio animacioni.

Shinji Aoba është në paraburgim në spital dhe po trajtohet për djegie para se të merret në pyetje.

Zjarri përfshiu të enjten Kyoto Animation (KyoAni), ku të paktën 33 persona kanë vdekur dhe janë plagosur shumë të tjerë. Kjo u konsiderua një nga vrasjet masive më të mëdha të Japonisë ndër vite.

Njerëzit që dëshmuan arrestimin e Shinji Aoba thanë se e dëgjuan atë duke u ankuar se kompania kishte vjedhur idetë e tij.

Policia thotë se sulmuesi ka derdhur benzinë në ndërtesë para se ta vendosë atë në ajër dhe duke bërtitur: “Vdisni!”

Pas sulmit, dhjetëra njerëz janë mbledhur jashtë ambienteve të studios, hedhin lule duke ofruar lutje.

Një fushatë crowdfunding ka ngritur gjithashtu më shumë se 1.3 milion dollarë për të ndihmuar viktimat dhe familjet e tyre.

KyoAni prodhon filma dhe romane grafike, dhe konsiderohet mirë nga tifozët për cilësinë e prodhimeve të saj, shkruan BBC./real-news.tv/