20.5 C
Tirana
E mërkurë, 29 Maj, 2024

TË FUNDIT

Presidenti turk Erdogan do të takohet me Putin

spot_img

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet në Moskë me presidentin rus Vladimir Putin më 8 prill.

Vizita e tij vjen vetëm disa ditë pasi një mosmarrëveshje midis Uashingtonit dhe Ankarasë u intensifikua rreth planeve të mundshme ushtarake të Turqisë për blerjen e një sistemi raketor të ndërtuar nga Rusia.

Turqia është anëtare e NATO-s dhe marrëdhëniet e saj me Rusinë kanë qenë historikisht të tensionuara.

Por Moska dhe Ankaraja kanë krijuar lidhje të forta ekonomike që nga fundi i Luftës së Ftohtë dhe kanë përmirësuar marrëdhëniet e tyre gjatë viteve të fundit, ndërsa marrëdhëniet e Turqisë me Uashingtonin dhe Bashkimin Evropian kanë ndryshuar.

Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera të NATO-s janë në vështirësi me Turqinë mbi vendimin e saj për të blerë një sistem ajror rus të mbrojtjes ajrore S-400 që nuk është në përputhje me sistemet e NATO-s dhe shihet si një kërcënim për avionët luftarakë F-35  të bërë nga SHBA.

Uashingtoni ka kërkuar që Ankaraja ta zgjidhë marrëveshjen e saj me Rusinë dhe ka pezulluar pjesëmarrjen e Turqisë në programin F-35.

Nënpresidenti i SHBA, Mike Pence tha më 3 prill se “Turqia duhet të zgjedhë” nëse dëshiron “të mbetet një partner kritik” në NATO ose të “rrezikojë sigurinë e partneritetit duke marrë vendime të tilla të pamatura që minojnë aleancën tonë”.

Departamenti i Shtetit i SHBA tha javën e shkuar se Ankaraja mund të përballet me sanksione nëse vazhdon me blerjen e sistemit raketor./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat