29.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Prespa, kufiri i ri mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë

spot_img

Maqedonia e Veriut dhe Greqia do të kenë pikë të re kufitare edhe atë në “Markova Noga” në rajonin e Prespës. Kjo u nënshkrua nga Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov dhe Ministrja alternative për Punë të Jashtme të Greqisë, Sia Anagnostopulu.

Kjo Marrëveshje, siç deklaroi edhe ministri Dimitrov, është e para e nënshkruar sipas dispozitave të Marrëveshjes së Prespës.

“Kemi përsëri një Marrëveshje historike, pas suksesit historik në Prespë. Për shkak se për herë të parë në Marrëveshje  zbatohet edhe emri edhe terminologjitë e kontraktuara në Prespë. Kam kënaqësinë që këtë Marrëveshje për hapjen e kalimit kufitar tek “Markova Noga” në rajonin e Prespës e nënshkruam në tre gjuhë, në gjuhën maqedonase, atë greke dhe angleze. Gjuha maqedonase që është e rëndësishme për ne dhe që e flasin qytetarët e Maqedonisë së Veriut dhe diaspora jonë, por që nuk ka të bëjë me maqedonasit grek, në kontekst të nenit C- deklaroi Nikolla Dimitrov, ministër i Jashtëm i RMV-së.

Ministrja alternative greke, Sia Anagnostopulu deklaroi se ndjehet e lumtur që bashkëpunimi mes dy fqinjëve po thellohet.

“Falënderoj të gjithë, para së gjithash ministrit Dimitrov për nënshkrimin e kësaj Marrëveshje historike dhe jam shumë e lumtur që të bashkëpunojmë dhe të forcojmë dhe thellojmë marrëdhëniet midis dy vendeve- deklaroi Sia Anagnostopulu,  ministre alternative për Punë të Jashtme të Greqisë”, u shpreh ministrja.

Në takimin mes Dimitrovit dhe Anagnostopulu janë këmbyer mendime edhe për marrëdhëniet e përgjithshme bilaterale mes dy vendeve. Theks i veçantë është vendosur  në implementimin e Marrëveshjes së Prespës me qëllim të intensifikimi të bashkëpunimit intensiv në të gjitha sferat. Po ashtu edhe për perspektivën evropiane të vendit tonë, njofton Alsat.

 

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat