22.5 C
Tirana
E diel, 21 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Pritshmëritë për takimin mes Trump dhe Kim Jong Un

spot_img

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Veriut do të kërkojnë një kuptim të përbashkët rreth asaj se çfarë do të thotë denuklearizim, kur presidenti Trump t’i kërkojë liderit koreano-verior Kim Jong Un të heqë dorë nga të gjitha armët bërthamore.

Trump dhe Kim kanë vendosur të takohen në Vietnam për samitin e tyre të dytë në një përpjekje për të shkrirë marrëdhëniet mes ish armiqve dhe për të reduktuar një nga kërcënimet më të mëdha bërthamore në botë.

Zyrtarët e SHBA kanë minimizuar pritshmëritë për takimin dhe Trump e ka bërë të qartë se ai nuk pret që ky të jetë i fundit me Kim, një diktator që ai dikur e tallte si “njeriu i vogël raketë”, por tashmë e konsideron një partner me të cilin punon mirë.

Zyrtarët e SHBA-së thanë se Shtetet e Bashkuara mbeten të fokusuara që udhëheqësi i Koresë së Veriut për denuklearizimin, edhe pse ai vetë nuk e ka marrë një vendim të tillë deri tani./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat