fbpx

Probleme shëndetësore për Assange, mungon në seancën gjyqësore

86F9D861-9DC7-4FB0-BEE9-9B12CE3596AC.jpeg

Themeluesi i Wikileaks, Julian Assange ka munguar në seancën e sotme gjyqësore në Londër për shkak të problemeve shëndetësore.

Associated Press njoftoi se pritej që, për shkak të një seance të shkurtër në Gjykatën e Magistraturës së Westminsterit, Assange do të lajmërohej nga burgu përmes një lidhje video.

Gjyqtarja Emma Arbutnot tha se seanca e ekstradimit, e caktuar për 12 qershor, mund të zhvillohet në gjykatën më pranë burgut të Belmars ku ndodhet Assange.

Nga Wikileaks shprehën shqetësim serioz për shëndetin e Assange.

Thuhet se ai aktualisht ndodhet në Belmarsh, ku po vuan dënimin prej 50 javësh për shkeljen e kushteve të lirimit me kusht.

SHBA akuzon Assange për publikimin e dokumenteve sekrete, të cilat përmbajnë emrat e burimeve konfidenciale ushtarake dhe diplomatike.

Suedia po e kërkon Assange për dyshime për përdhunim. Të dy vendet po kërkojnë ekstradimin e tij./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303