18.5 C
Tirana
E martë, 21 Maj, 2024

TË FUNDIT

Problemet shëndetësore nga mungesave e vitaminave

spot_img

Mënyra më e mirë për tu siguruar që po merrni të gjitha vitaminat që trupi juaj ka nevojë të funksionojë siç duhet është pikërisht mbajtja e një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Në fakt, një nga arsyet kryesore që shumë njerëz vuajnë nga mangësitë është se ata nuk hanë si duhet. Por edhe nëse keni një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, mënyra se si ruhet ushqimi juaj, mungesa e freskisë dhe përpunimit mund të ndikojë shumë në vitaminat që trupi juaj është në gjendje të absorbojë.

Lista e mëposhtme përshkruan se si vitamina të caktuara janë esenciale për shëndetin tuaj, disa nga simptomat që mund të shihni nëse vuani nga një mangësi dhe ushqimet që duhet të hani për të rikthyer vitaminat në nivel të duhur.

Mungesë të vitaminës B12: Kur ndjeni këmbët e mpira dhe probleme me ekuilibrin, për shkak se vitamina B12 është e domosdoshme për shëndetin dhe funksionin e trurit dhe sistemit nervor. Hani më shumë ushqime me bazë shtazore si peshk, pule, produkte të qumështit dhe më shumë ushqime me bazë bimore

Mungesë të vitaminës D: Kur keni probleme me kockat dhe dhëmbët: Për të marrë më shumë vitaminë D në dietën tuaj, provoni qumështin ose produkte të tjera të qumështit (si kos ose gjizë) peshk yndyror si salmoni apo toni (edhe pse jo më shumë se dy herë në javë).

Mungesë të vitaminës A: Kur keni problem me shikimin: Një dietë e pasur me vitaminë A-pasur duhet të përfshijë perimet me gjethe jeshile, portokall, karrota, patate te ëmbla, speca dhe vezë.

Mungesë te vitaminës C (së bashku me vitaminë A dhe zink): Kur plagët ju shërohen me vështirësi Kjo është për shkak se qelizat e lëkurës dhe qelizat e tjera kanë nevojë për vitaminë C që të riprodhohen dhe të shërohen pasi janë dëmtuar. Për të marrë më shumë vitaminë C në dietën tuaj, shtoni agrume (si limon, limes dhe grejpfrut) perimet me gjethe jeshile (si spinaqi, arugula dhe lakër jeshile)

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat