24.5 C
Tirana
E enjte, 30 Maj, 2024

TË FUNDIT

Produktet që reduktojnë skuqjen e lëkurës

spot_img

Shumë njerëz në mbarë botën vuajnë nga skuqja e lëkurës ose siç mund të konsiderohet ndryshe ‘rosacea’. Dermatologët kanë zbuluar disa produkte , të cilat mund të ndihmojnë në reduktimin e skuqjes së lëkurës.

Sipas tyre, acidi ‘azelaic’ mund të ndihmojë në luftimin e njollave kafe në fytyrë dhe skuqjes së lëkurës. “Hidrokortizoni 1, mund të zvogëlojë inflamacionin, duke reduktuar përkohësisht skuqjen e puçrrave”, rrëfen një dermatolog. Gjithashtu, ata theksojnë se fondatina që vajzat dhe gratë duhet të përdorin duhet të  ketë bazë minerale.

Nga ana tjetër, dermatologët bëjnë me dije se duhet patjetër të shmangim dushin më ujë të nxehtë, pasi thekson akoma edhe më shumë skuqjen në lëkurë./real-news.tv

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat