fbpx

Prokurori i Përgjithshëm po mendon të japë dorëheqjen

Prokurori i Përgjithshëm i SHBA, William Barr, po shqyrton dorëheqjen e tij pas mesazheve të presidentit Donald Trump në lidhje me hetimet e Departamentit të Drejtësisë.

Megjithatë, departamenti  i drejtësisë e mohoi lajmin: “Prokurori i Përgjithshëm nuk ka plan për të dhënë dorëheqjen,” tha zëdhënësi i Departamentit të Drejtësisë, Kerri Kupec, në një postim në Twitter.

Washington Post raportoi të martën se Barr u ka thënë njerëzve afër Trump për shqetësimet e tij, por nuk dihet nëse Barr kishte folur drejtpërdrejt me presidentin.

“Ai ka kufijtë e tij,” citon gazeta një person të njohur me mendimin e Barr.

Barr mund të jetë duke e ndarë pozicionin e tij me njerëz të afërt me Trump me shpresën që presidenti të marrë mesazhin dhe të ndalojë mesazhet e tij në Twitter në lidhje me hetimet kriminale të Departamentit të Drejtësisë, shtoi Washington Post.

Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Trump më herët të martën tha se kishte besim të plotë te Barr, i cili javën e kaluar i tha ABC News në një intervistë se zakoni i Trump për të komentuar dhe ndërhyrë në punën e tij e kishte bërë të pamundur që ai të bënte punën e tij.