fbpx

Prokuroria nis hetimet për origjinën e dhuratës së Dodikut për Lavrovin

ce5801a9-77bf-4139-bb83-c4ffe5334b5d_w408_r1_s.jpg

Prokurorët boshnjakë thanë të premten se do të hetojnë prejardhjen e dhuratës, të cilën udhëheqësi serb i Bosnjës, Millorad Dodik, i ka bërë ministrit të Jashtëm të Rusisë, Sergey Lavrov, gjatë qëndrimit të tij në Bosnjë këtë javë.

Ikona 300-vjeçare të cilën Dodik ia dhuroi Lavrovit mund të ishte kontrabanduar në mënyrë të paligjshme nga Ukraina lindore e shkatërruar nga lufta.

Ambasada e Ukrainës në Sarajevë ka ngritur shqetësime rreth artefaktit, pasi agjencia serbe e lajmeve Srna, në Bosnje, publikoi një fotografi të ikonës dhe vulën e saj të vërtetësisë, e cila sugjeron se ajo mund të ketë origjinën në qytetin e Lugansk, ku separatistët pro-rusë po luftojnë forcat e Kievit.

Dhjetëra serbë të Bosnjës kanë luftuar së bashku me rebelët në luftën në Ukrainën lindore, e cila filloi më 2014. Serbia dhe serbët e Bosnjës kanë lidhje të ngushta me Rusinë.

Millorad Dodik, përfaqësuesi serb në presidencën tre-anëtarëshe të Bosnjës, deri më tani ka refuzuar të komentojë mbi këtë çështje.

Ministria e jashtme e Ukrainës konfirmoi të premten se ambasada e saj në Sarajevë u kishte kërkuar autoriteteve boshnjake të siguronin “sqarime dhe informacion të plotë mbi rrethanat e kësaj çështjeje”.

Në një letër të botuar nga media boshnjake, ambasada e Ukrainës tha se dështimi për të dhënë informacion në lidhje me ikonën do të shihej si tregues i mbështetjes për “politikat agresive dhe veprimet ushtarake të Federatës Ruse në Ukrainë”.

Agjencia Reuters kërkoi nga ambasada një kopje të letrës ose detaje tjera për rastin, mirëpo nuk pranoi përgjigje.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303