fbpx

Propozimi i analistit amerikan: Vaksinës anticovid t’i vihet emri “Trump”

trump-2.jpg

Analisti i njohur amerikan mendon se vaksina anticovid duhet të mbajë emrin e presidentit Donald Trump.

Geraldo Rivera i “FOX News” tha se do të ishte një gjest i mirë nëse vaksina do të quhej “Turump”, që për vite me radhë të memorizohej puna e presidentit amerikan në përballimin e pandemisë.

“Ndërsa bota është kaq e ndarë dhe ku të gjithë i thonë atij të pranojë humbjen dhe të largohet, përse të mos e quanim vaksinën “Trump”-i”, u shpreh Rivera.

“Ta bëjmë që njerëzit të pyesin njëri tjetrin “a e bëre Trump-in? Do të ishte një gjest i mirë ndaj tij dhe për vitet e ardhshme, do të shndërrohej në një emër të përgjithshëm”.

Deklaratat e analistit vijnë vetëm pak orë pasi kompania Pfizer dhe partneri gjerman BionTech aplikuan për lejen e përdorimit emergjent të vaksinës që muajin tjetër, pa kryer testimet e fazës së tretë. Kjo vaksinë ka rezultuar 95% efektive kundër koronavirusit.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303