15.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Protesta e “jelekëve të verdhë” shkaktoi dëme materiale dhe papunësi

spot_img

Ministria e Ekonomisë në Francë ka deklaruar se shumë kompani kanë pësuar dëme të mëdha materiale për shkak të protestave të vazhdueshme.

Rreth 43,000 njerëz mbetën pa punë për shkak të protestave të “xhaketave të verdha” që filluan më 17 nëntor.

Dëmet që i janë shkaktuar shtetit vlerësohen të jenë rreth 28 milion euro. Gjatë protestës, 10 persona vdiqën dhe rreth 1,000 u plagosën ndërkaq u arrestuar rreth 4.340 njerëz.

Protestat antiqeveritare e “jelekëve të verdha” kanë ndikuar më së shumti në rënien e nivelit të rritjes ekonomike si dhe mungesën e sigurisë së bizneseve./real-news.tv/

 

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat