fbpx

Pse koronavirus është vdekjeprurës? Përgjigjja vjen nga Universiteti i Kembrixh

Coronavirus-cure-is-a-vaccine-being-made-COVID19-drugs-trials-latest-coronavirus-news-1252020.jpg

Njerëzimi është përballur edhe më parë me pandemitë shëndetësore, gjithsesi, bota nuk mbyllet për çdo infeksion të ri ose sezonin e gripit.

Pra, çfarë ka të bëjë me këtë virus të ri të quajtur koronavirus? Cilat janë çuditë biologjike të saj dhe që paraqet një kërcënim unik për trupin dhe jetën tonë? Pyetje që deri më tani nuk kanë marrë një përgjigje përfundimtare, por profesori i Universitetit të Kembrixhit, Paul Lehner.

Sipas tij, koronavirus mund të jetë i shfrenuar në mushkëritë tona dhe rrugët e frymëmarrjes dhe megjithatë sistemi ynë, imunitar mendon se gjithçka është në rregull.

Qelizat e trupit tonë fillojnë të lëshojnë kimikate të quajtura interferone pasi të rrëmbehen nga një virus dhe ky është një sinjal paralajmërues për pjesën tjetër të trupit dhe sistemit imunitar.

Por koronavirus ka aftësi për të ‘fikur’ këtë paralajmërim. E bën kaq mirë sa nuk e dini as që jeni i sëmurë. Virusi shpërndahet në trup përpara se instinkti njerëzor ta kuptojë dhe të sëmurët.

Duhet të paktën një javë para se Covid-19 të përparojë në pikën ku njerëzit kanë nevojë për trajtim spitalor. Virusi është si një shofer i rrezikshëm që ikën nga vendi i ngjarjes, virusi ka kaluar tek personi tjetër shumë kohë para se të shërohemi ose të vdesim.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303