fbpx

Pse nuk prekemi nga koronavirus në plazh? Flet mjeku

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti ka rrëfyer se përse nuk ka rrezik që të infektohemi me koronavirus në plazh.

Ai tha se shtimi i rasteve nuk është ndonjë e papritur por duhet të ishte parandaluar përhapja në call center. Ai vuri theksin në rëndësinë e distancimit fizik jo social duke këshilluar shmangien e grumbullimeve dhe ambienteve të mbyllura por tha se studimet deri tani kanë treguar se në plazh dhe det virusi nuk mbijeton.

“Normale në sëmundshmëri asgjë nuk është por duhet të kemi parasysh një element, ku është një vatër në call center. Ishte një gjë që duhej evituar. Diçka që duhet të ishte parandaluar por jo e papritur.