24.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Qepa shëron këto sëmundje

spot_img

Studimet sugjerojnë se qepët mund të ulin tensionin e gjakut, të ulin rrezikun e zhvillimit të atakut në zemër, madje të ofrojnë mbrojtje edhe kundër kancerit.

Një qepë e madhe ka vetëm 63 kalori, përmban më shumë se 1 kupë ujë dhe siguron më shumë se 20% të dozës së vitaminës C që ju nevojitet çdo ditë. Ajo ndihmon në:

 

Rënien e flokëve

Studime të kahershme kanë treguar se aplikimi i lëngut të qepës në skalp për 8 javë mund të parandalojë rënien e flokëve tek njerëzit që vuajnë nga rënie e flokëve.

 

Diabeti

Studime të kahershme kanë treguar se konsumi i 20 gramë qepë, ndërkohë që mbajnë dhe dietë, ul nivelet e sheqerit në gjak tek personat që vuajnë nga diabeti pas 8 javësh trajtim.

 

Tensioni i lartë i gjakut

Studimet kanë treguar se marrja e një ekstrakti të qepër për 6 javë ul në mënyrë të konsiderueshme tensionin sistolik të gjakut tek njerëzit që vuajnë nga hipertensioni. Studime të kahershme kanë sugjeruar gjithashtu se marrja e një produkti që përmban qepë dhe përbërës të tjerë për një javë ndihmon në uljen e tensionit të gjakut.

 

Obeziteti

Studime të kahershme kanë sugjeruar se përdorimi i një ekstrakti të lëvozhgës së qepës për 12 javë ndihmon në rënien në peshë tek njerëzit që janë obezë ose mbipeshë.

Këto janë edhe disa sëmundje tjera që qepa ndihmon në shërimin e tyre.

Astma

Bronkiti

Dhimbje në stomak

Temperaturë

Ftohje

Kollë

Inflamacion në gojë dhe fyt

 

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat