13.5 C
Tirana
E martë, 28 Maj, 2024

TË FUNDIT

Qumështi i bletës është jetë

spot_img

Çdo pikë qumështi i bletës është jetë. Ai vlerësohet si nektari i perëndive për nga vlerat e jashtëzakonshme shëruese që ka për shëndetin.

I njohur ndryshe me emrin “Xhelatina Mbretërore”, qumështi i bletës është ndër më të kërkuarit në botë. Sot ai është shndërruar në një biznes fitimprurës për bletarët shqiptarë, krahas prodhimit të mjaltit. Vitet e fundit, qumështi i bletës po njeh një zgjerim të konsiderueshëm në tregun shqiptar. Ashtu si në çdo vend të botës, ai shitet në sasi shumë të kufizuar ndaj dhe vlera e tij përherë e më shumë bëhet më e shtrenjtë. Ai ambalazhohet në minishishe qelqi dhe shitet në gramatura shumë të vogla.

Vlerat kurative për shëndetin

Vlerësohet si një super ushqim i fuqishëm për shkak të vlerave që ai mbart. Qumështi i bletës përmban ujë, lëndë minerale, yndyrna, proteina, karbohidrate, vitamina etj.
Ai mund të përdoret për kurimin e një sërë sëmundjesh si: Hipertiroidisem, Diabeti, Hiperkolesterolemi, hipertrigliceridemi (kolesterol dhe trigliceride të larta), sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut, sëmundje kronike të mushkërive, sëmundje të gojës, probleme me mishrat e dhëmbëve, probleme të fytit, sëmundje të veshkave, artrite reumatoide, probleme me riprodhimin, ndihmon në periudhat e premenopauzës etj.

Ai rekomandohet që të përdoret herët në mëngjes duke e marrë nën gjuhë. Kjo pasi aty ka mjaft enë gjaku që bëjnë thithjen e menjëhershme dhe kalimin në gjak.

Zgjatja e kurimit është e ndryshme dhe varet nga shkalla e sëmundjes ose qëllimi për të cilin përdoret, por asnjëhere më pak se një muaj.

• Ka efekt qetësues dhe çlodhës, ul nivelin e hormoneve të tiroides.
• Ai është një pastrues fantastik për organizmin nga toksinat.
• Ndihmon funksionimin e veshkave, rrit jetëgjatësinë e njerëzve, duke ruajtur rininë e enëve të gjakut.
• Zgjeron enët e gjakut, ndihmon në uljen e kolesterolit dhe triglicerideve dhe rrit imunitetin.
• Ndihmon në formimin e rruazave të kuqe të gjakut, këshillohet në rastet e anemisë.
• Përdoret në kozmetikë, sepse ndihmon në pastrimin dhe rinimin e lëkurës.
• Përdoret si agjent antibakterial dhe antivirusal lokal për probleme të ndryshme të lëkurës.
• Te fëmijët e sapolindur ndihmon në rritjen në peshë.
• Qumështi i bletës, nxit gjëndrat riprodhuese, ndihmon prodhimin e vezoreve, gjatë shtatzanisë, duke rritur nivelin e progesteronit në gjak.
• Rrit nivelin e testosteronit në gjak, duke ndihmuar në problemet e potencës mashkullore.
• Stimulon gjëndrat mbiveshkore dhe ndihmon në sëmundje si artriti ose lodhja kronike.
• Ndihmon në funksionimin e mëlçisë dhe sëmundjet e saj, hepatite dhe rigjeneron strukturën e mëlçisë.

Rekomandohet që kura duhet të zgjasë një muaj, maksimumi tre muaj, ndërkohë që dozat kurative duhet të merren sipas specifikimeve përkatëse.

Vlerësohet se asnjë ilaç nuk mund të zëvendësojë vlerat kurative të qumështit të bletëve.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat