fbpx

Qytetarët në protestë për Teatrin, Rama bën lëvizjen e papritur

Edhe pse protestuesit ndodhen në tubim, kryeministri Edi Rama ka bërë një tjetër lëvizje. Ai ka hyrë në Facebook live ministren Elva Margariti teksa ndodheshin në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit (TKOB).

“Sot në hapësirën e transformuar rrënjësisht të Teatrit të Operas dhe Baletit, ku pas 70 vjetësh solistët e trupa jonë, si edhe talentet e mëdha të muzikës lirike e simfonike shqiptare që shkëlqejnë nëpër botë, do të ndjehen më në fund njësoj si në Milano, Londër, Neë York apo Tokio, m’u kujtua një grevë urie e artistëve që këndonin korin e skllevërve të “Aidës” me rripa të kuq në kokë, duke luftuar kundër idesë sime si ministër kulture asokohe, për reformimin radikal të sistemit teatror”, shkruan Rama.