fbpx

Rama s’ndalet me aktorët për Teatrin, sot përdor Genc Fugën

gebnc.jpg

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një tjetër reagim për Teatrin Kombëtar, kësaj here të aktorit të njohur Genc Fuga, i cili sipas postimit të Ramës, aktori deklaron se është pro ndërtimit të një teatri të ri.

Aktori ka deklaruar se dëshiron një teatër modern duke mos u shprehur qartë se është pro shembjes së teatrit aktual, ndërsa më herët ka deklaruar se është kundër marrjes të çdo centimetër tokë nga privati.

Reagimi i plotë i Ramës:

Aktori dhe regjisori Genc Fuga është diplomuar në Londër dhe përveçse pedagog në Universitetin e Arteve, ai i ka dhënë publikut me dhjetëra role për tu mbajtur mend, si në teatër ashtu edhe në kinema. Ai e ka shprehur që herët domosdoshmërinë për një teatër të ri e dinjitoz, me të gjithë parametrat që duhet të ketë një Teatër i vërtetë Kombëtar.

GENC FUGA:

Jam pro ndërtimit të një teatri të ri, duke ruajtur territorin dhe ç’është më kryesorja, duke negociuar shumë fort për këtë pasuri, mbase jo të teatrit në vetvete, jo të ministrisë në vetvete, por këtë pasuri tonën. Do doja një teatër me teknologjinë e fundit të magjisë, mund të përmend podet pneumatikë, hapësira të tjera për lëvizjen e dekorit, teknika skenike që kanë evoluar e që patjetër, në kushtet aktuale, mendoj se po limitohen edhe regjisorët në shprehjen e figurave të tyre artistike. Një teatër i ri i përshtatshëm për teatër është kërkuar që në 1953. Teatri Kombëtar tani është një ndër skenat më të painvestuara. E vetmja teknologji bashkëkohore që mund të ketë skena e teatrit aktualisht është një rotativë, pra një shpikje që në 1800, e trashëguar nga operat. Xhepat skenikë nuk mjaftojnë, hapësirat mbrapa nuk mjaftojnë, janë bërë vetëm restaurime apo mballoma, por nuk është zgjidhur hapësira e përshtatshme për këtë gjë.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303