21.5 C
Tirana
E enjte, 30 Maj, 2024

TË FUNDIT

Rama uron Kadarenë për 83-vjetorin e lindjes

spot_img

Kryeministri Edi Rama ka përkujtuar me anë të një video në instastory 83-vjetorit të lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare

Rama shkruan se Kadare lindi në 28 janar 1936 në Gjirokastër dhe është një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë bashkëkohore. Ai është i nominuar për çmimin Nobel, fitues i çmimit Princi Asturias e një sërë të tjerësh.

“Kadare mbetet maja e penës së letërsisë shqipe dhe veprat e tij janë përkthyer në 45 gjuhë të ndryshme duke e bërë atë përfaqësuesin kryesore të letërsisë shqipe në botë”- shkruan Rama në video.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat