fbpx

Reforma zgjedhore/ Basha ndryshon totalisht qëndrim: Jemi për ndryshim sistemi

Lideri i opozitws u shpreh sot pasdite se është pro listave të hapura dhe për ndryshim sistemi. “PD dhe opozita kanë pasur dhe kanë treguar vullnet për reformën zgjedhore. Ajo që ndodhi në 17 maj ishte se PS ka hedhur në herë besimin. Nuk kam parë asnjë sistem amerikan për reformën zgjedhore.

Ne do jemi gati për lista të hapura dhe ndryshim sistemi. Për maxhoritar të pastër. Për kufizim të mandateve të deputeteve, të kryeministrit, Por asgjë s’do të ketë kuptim që në krye të jetë kjo qeveri hajdute.”, tha Basha.