fbpx

Reforma zgjedhore, Kryemadhi tregon vijën e kuqe

kryemadhi1-1.jpg

Për Lëvizjen Socialiste për Integrim kryesorja apo ajo që është vija e kuqe në procesin e reformës zgjedhore është shitblerja e votës.

Deklarata është bërë nga kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, e cila u shpreh se kushtet që ka parashtruar LSI-ja në Këshillin Politik mbi reformën zgjedhore janë ndalimi i procesit të shit-blerjes dhe i kriminalizimit të votës, si dhe të krijohet qeveria tranzitore tre muaj para zgjedhjeve, si garanci për votën e shqiptarëve.

“Sigurisht vija e kuqe është ndalimi i shit-blerjes së votës dhe ndalimi dhe dënimi i kriminalizimit të votës, kjo është vija e kuqe. Çdo sistem dhe kod zgjedhor, në thelbin e vet ka pasur problematikat e tjera, por atë që kemi sot problem është kriminalizimin e votës dhe shit-blerja e votës. Patjetër, kush mund të jetë tjetër. Qeveria tranzitore nuk është ajo që i takon opozitës. Qeveria tranzitore është ai element që SHBA dhe BE ia ofruan një gjë të tillë Maqedonisë së Veriut. Në këtë mënyrë ne mund të arrijmë të krijojmë besimin tek qytetarët tek të gjitha forcat politike. Një qeveri tranzitore është qeveri që garanton procesin zgjedhor, e ka Maqedonia dhe Greqia. Kur bashkëjetojnë grekët dhe maqedonasit, pse nuk bashkëjetojnë shqiptarët me shqiptarë?. Për ne kjo është një nga garancitë kryesore”, tha ajo në një intervistë në Euronews Albania.

 

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303