fbpx

Resorti në Bali ndalon përdorimin e telefonave

5121.jpg

A ekziston pishina e një hoteli nëse nuk e postoni në rrjetet sociale?

Është një pyetje që një resort në Bali po i inkurajon mysafirët e tij për t’u vënë në provë duke ndaluar telefonat në pishinën e tij, në një përpjekje për të inkurajuar njerëzit që të shijojnë mjedisin përreth në vend që të ngulin sytë në ekranin e telefonit të tyre.

Rregulli i ri në Ayana Resort në Bali, i cili ndalon të gjitha telefonat dhe pajisjet digjitale, është një përpjekje për të larguar me forcë njerëzit nga varësia globale për të kontrolluar lajmet, për të shkrepur foto, për të përditësuar statusin e tyre në rrjetet sociale dhe për t’iu përgjigjur emaileve madje edhe kur janë me pushime.

Në vend të kësaj, mysafirët inkurajohen të notojnë, të lexojnë libra ose të luajnë lojëra, ose thjesht “të relaksohen dhe të jetojnë momentin”, sipas një zëdhënësi të hotelit.

Fenomenit të pamundësisë për të fikur ose për t’u ndarë nga telefoni juaj, i është dhënë edhe një emër: nomafobia, tani e përshkruar si “sëmundja e shekullit të 21-të”. Përdorimi i rrjeteve sociale është gjithashtu i lidhur me depresionin, veçanërisht në mesin e të rinjve.

Një studim i kohëve të fundit i pushuesve amerikanë nga OnePoll zbuloi se më shumë se 20% thanë se kontrollonin telefonat e tyre një herë në orë gjatë pushimeve të tyre, ndërsa rreth 14% thanë se e kontrollonin atë dy herë në orë. Gati 8% thanë se kontrolluan atë më shumë se 20 herë në orë. Në një sondazh të Deloitte në Britani në 2017, 38% e të rriturve thanë se mendonin se po e përdorin telefonin e tyre shumë.

Megjithatë, politika e turistëve pa telefon në Ayana resort nuk ka gjasa të jetë popullore. Një tjetër studim i kohëve të fundit nga Travelzoo zbuloi se 30% e të anketuarve rezervonin destinacione pushimi mbi bazën se do të bënin postime në rrjetet sociale.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *