24.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Robert Mueller dorëzon raportin e hetimit

spot_img

Këshilltari Special Robert Mueller ka dorëzuar raportin e tij të shumëpritur për bashkëpunim e supozuar midis Rusisë dhe fushatës së Presidentit Donald Trump në 2016.

Një zyrtar i departamentit të drejtësisë tha se raporti i Mueller nuk rekomandoi aktakuza të tjera.

Këshilli i posaçëm ka akuzuar tashmë gjashtë ish ndihmës të Trump dhe dhjetëra rusë.

Prokurori i Përgjithshëm William Barr tani do të përmbledhë raportin dhe do të vendosë se sa pjesë të raportit do të ndajë me Kongresin.

Në një letër drejtuar liderëve të kongresit, Barr shkroi se ai do t’i informojë ata për gjetjet kyçe të raportit gjatë fundjavës.

Raporti ka për qëllim të shpjegojë çdo vendim prokurorial që këshilli i posaçëm ka bërë në 22 muaj që nga emërimi i tij nga zëvendës i Prokurorit të Përgjithshëm të SHBA, Rod Rosenstein.

Trump dhe republikanë të tjerë e kanë dënuar në mënyrë të përsëritur hetimin si një “gjueti magjistare”./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat