32.5 C
Tirana
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Rritet numri i të vdekurve nga cunami në Indonezi

spot_img

Më shumë se 222 vetë janë vrarë dhe 843 të plagosur pasi një cunami goditi qytetet bregdetare në ngushticën Sunda të Indonezisë, thonë zyrtarët qeveritarë.

Valët e cunamit goditën gjatë natës pa asnjë paralajmërim, duke shkatërruar qindra ndërtesa.

Zyrtarët thonë se cunami mund të ishte shkaktuar nga rrëshqitjet e dheut në det pasi vullkani Anak Krakatau shpërtheu.

Strait Sunda, midis ishujve të Java dhe Sumatra, lidh Detin Java me Oqeanin Indian./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat