fbpx

Rumania solidarizohet si Shqipëria, dërgon mjekë dhe infermierë në Itali

romanian_president_klaus_iohannis_presidency.ro_.jpg

Rumania është solidarizaur si Shqipëria duke dërguar  mjekë dhe  infermierë në Itali.

11 mjekë dhe 6 infermierë rumun i janë bashkuar kolegëve italianë në luftën kundër Covid-19.

Presidenti i Rumanisë Klaus Iohannis njoftoi të hënën, se vendi do të dërgojë një ekip mjekësh dhe infermierësh në Itali për të ndihmuar spitalet që vështirë se mund të përballen me numrin e pacientëve.

Ka rreth 1 milion rumunë që punojnë në Itali.

“Rumania do të dërgojë një ekip në Itali, në zonën e Milanos, 11 mjekë dhe 6 infermierë,” tha Klaus Iohannis pasi ai u takua me disa anëtarë të Qeverisë për evolucionin e epidemisë COVID-19.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303