24.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Rusia e gatshme për bisedime dypalëshe me SHBA për Venezuelën

spot_img

Rusia është e gatshme të marrë pjesë në bisedimet dypalëshe me Shtetet e Bashkuara mbi çështjen e Venezuelës, i tha ministri i jashtëm rus homologut të tij amerikan.

Situata në Venezuelë ishte tema kryesore në një telefonatë midis ministrit të jashtëm Sergei Lavrov dhe sekretarit të shtetit të SHBA, Mike Pompeo, që u mbajt më 2 mars, njoftoi ministria e jashtme e Rusisë në faqen e saj.

“Në lidhje me propozimin e Uashingtonit për të mbajtur konsultime dypalëshe mbi temën e Venezuelës, u tha se Rusia është e gatshme të marrë pjesë në këto bisedime,” tha ministria në një deklaratë.

Është “jetike që këto bisedime të udhëhiqen rreptësisht nga parimet e Kartës së Kombeve të Bashkuara, pasi vetëm populli venezuelas ka të drejtën të përcaktojë të ardhmen e tyre”, thuhet në deklaratë.

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kanë mbajtur qëndrime të ndryshme për fushatën e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara për njohjen ndërkombëtare të Juan Guaidos, kreut të opozitës të Venezuelës, i cili e deklaroi veten si president i përkohshëm i shtetit.

Në bisedën telefonike, të iniciuar nga Shtetet e Bashkuara, Lavrov dënoi kërcënimet që Uashingtoni bëri drejt “drejtimit të ligjshëm të vendit”, tha ministria, duke iu referuar Maduro-s.

Më parë këtë muaj, Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione të reja për gjashtë zyrtarë të sigurisë të Venezuelës dhe anuluan vizat e dhjetra bashkëpunëtorëve dhe familjeve të tyre që kanë lidhje me presidentin e kontestuar venezuelas Nicolas Maduro, një lëvizje kjo e konsideruar si presion mbi të që të largohej.

Lavrov dhe Pompeo gjithashtu ranë dakord të vazhdojnë bisedimet në nivel ekspertësh lidhur me Sirinë, Afganistanin dhe gadishullin Korean./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat