fbpx

Rusia nxit vendet e Gjirit Persik të fillojnë bisedimet për të shuar tensionet

lavrov.jpg

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, i bëri thirrje të gjitha vendeve në Gjirin Persik që të ulen për bisedime për të zbutur tensionet pas një sulmi në infrastrukturën e naftës saudite, njoftoi agjensia ruse e lajmeve Interfax.

Duke folur në Moskë, Lavrov bëri thirrje që të merren masa për të ndaluar një situatë të ngjashme që po ndodh përsëri në rajon dhe tha se akuzat e pabaza ndaj Iranit për sulmet kanë rritur tensionet, raportoi Interfax.

Tensionet mes Iranit, Rijadit dhe SHBA janë rritur pas sulmit në cisternat e naftës saudite.

SHBA dhe Rijadi akuzojnë Iranin se fshihet pas sulmit, akuza të cilat Irani i ka mohuar.

Si SHBA ashtu edhe Rijadi janë duke menduar përgjigjen e tyre ndaj këtij sulmi, i cili përgjysmoi prodhimin e naftës saudite./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303