fbpx

Sa investojnë Emiratet Arabe në aplikacionin e mesazheve Telegram

1616613182blobid0.png

Mubadala Investment Company dhe Abu Dhabi Catalyst Partners dje njoftuan se kishin investuar 150 milion dollarë në aplikacionin e mesazheve celular Telegram.

Reuters njoftoi se investimi do të ishte në formën e bonove pesë-vjeçare të ofertës paraprake publike (IPO), duke vënë në dukje se ajo ndahej “në mënyrë të barabartë” midis dy kapitalistëve të sipërmarrjes. Abu Dhabi Catalyst Partners është në pronësi të përbashkët nga Mubadala dhe Falcon Edge Capital me bazë në New York.

“Ne jemi të nderuar nga investimi prej 150 milion dollarë në Telegram nga Mubadala dhe Abu Dhabi Catalyst Partners,” u tha gazetarëve CEO i Telegram, Pavel Durov, duke shtuar se ai po planifikonte “të vazhdonte rritjen tonë në rajonin e Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut dhe globalisht. ”

Ai shpjegoi se fondet do të përdoren për “të hapur planet e zgjerimit si dhe për të drejtuar strategjinë e saj të fitimit të parave, e cila përfshin plane premium për përdoruesit e biznesit”.

Nga ana e tij, Drejtori i Përgjithshëm i Operacioneve të Abu Dhabi Catalyst Partners, James Munce, tha se rritja e 500 milion përdoruesve aktivë mujorë në Telegram po demonstronte një “propozim me vlerë të fortë dhe do të jetë një pikë qendrore për platformat e mediave sociale dhe një epokë të re të mesazheve “.

“Baza e përdoruesve të Telegram ka arritur një masë kritike që e vendos atë midis gjigantëve të teknologjisë globale,” theksoi drejtori ekzekutiv i Mubadala, Faris Sohail Faris Al-Mazrui.

E themeluar në vitin 2013 nga Durov i lindur në Rusi dhe vëllai i tij, Nikolai, Telegram aktualisht ka më shumë se 500 milion përdorues aktivë. Kompania, së bashku me aplikacionin e mesazheve Signal, kanë parë një rritje të përdoruesve këtë vit mes shqetësimeve të privatësisë globale me rivalin më të madh WhatsApp në pronësi të Facebook.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303