33.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Sekretari i Brexit: BE po përsërit argumentet e vjetra

spot_img

Sekretari i Brexit, Stephen Barclay ka akuzuar kryenegociatorin e BE se po përpiqet “të përsëris argumentet e vjetra”, pasi bisedimet vazhdojnë midis Mbretërisë së Bashkuar dhe BE.

Kryenegociatori i BE-së, Michel Barnier tha se Britania e Madhe do të jetë e lirë të largohet nga territori i përbashkët i propozuar doganor, i projektuar për të shmangur kufirin fizik në kufirin irlandez.

Por qeveria britanike e ka refuzuar këtë sepse Irlanda e Veriut duhet të mbetet brenda BE edhe pas daljes për një kohë të pacaktuar.

Barclay tha se Mbretëria e Bashkuar ka “bërë propozime të reja dhe të qarta”.

Britania do të largohet nga BE më 29 mars, megjithëse Parlamenti ende nuk është dakord me kushtet e tërheqjes.

Britania e Madhe dhe BE mbeten në kundërshtim me çështjen e kontestueshme të kufirit irlandez.

Komiteti i Punëve të Çështjeve të Komitetit të Irlandës së Veriut ka sugjeruar se mund të ketë një zgjidhje teknike të mundshme për problemin e kufirit “, por vetëm nëse ka besim dhe vullnet të mirë”./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat