fbpx

“Serbët dhe ukrainasit vëllezër”. Pas deklaratës së Macron reagon Ukraina: Vëllezërit s’vrasin fëmijë

macron-2-780x405.png

Ministria e Punëve të Jashtme e Ukrainës ka reaguar pas deklaratave të presidentit francez Emmanuel Macron pasi ky i fundit tha se ukrainasit dhe rusët janë vëllezër.

“Ukraina dhe Rusia janë historikisht afër për arsye objektive, por miti i dy kombeve vëllazërore të Rusisë dhe Ukrainës filloi të shembet pas pushtimit të Krimesë dhe agresionit në Donbas në 2014.“-tha Zëdhënësi Oleg Nikolenko.

Ai shtoi se “njerëzit vëllezër” nuk vrasin fëmijë, qëllojnë civilë apo shkatërrojnë shtëpitë e vëllezërve të tyre.

Macron e kishte përdorur shprehjen për të shpjeguar pse ai mendonte se veprimet e Rusisë në Ukrainë nuk ishin gjenocid.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303