30.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

TË FUNDIT

“Serbia është fajtore për kaosin në Ballkan”

spot_img

Kryetarja Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut në Serbi, Sonja Biserko, ka akuzuar shtetin serb se me sjelljet e tij dhe ndërhyrjet në vendet fqinje po destabilizon rajonin dhe është përgjegjësi për kaosin që krijohen në Ballkan.

Biserko ka deklaruar në një intervistë se qëndrimi i Serbisë ndaj fqinjëve të saj është një provë e kthimit në vitet 1990 dhe se marrëdhëniet rajonale janë aktualisht në prag të një goditjeje.

Sipas saj Beogradi nuk është pajtuar me largimin e Malit të Zi dhe në të gjitha mënyrat është duke u përpjekur për të provokuar kaos me ndihmën e aktorëve lokalë. Biserko nënvizon se Serbia në të njëjtën kohë destabilizon ose përpiqet të destabilizon Maqedoninë, Malin e Zi, Bosnje dhe Herzegovinë dhe Kosovën.

“Në gjithë këtë kaos, më të këqijtë janë serbët e Kosovës të cilët jetojnë në paqëndrueshmëri dhe nën presionin e vazhdueshëm të Beogradit. E ardhmja e tyre është vënë si në lojëra të fatit nga veprimet e papërgjegjshme të dy presidentëve. Mali i Zi, është synimi nga i cili Serbia kurrë nuk ka hequr dorë. Beogradi nuk u pajtua me largimin e Malit të Zi dhe në çdo mënyrë përpiqet të provokojë kaosin me ndihmën e aktorëve lokalë. Serbia nuk zgjedh fjalët kur ai kualifikon pozitën e serbëve në Mal të Zi, por edhe shtetësinë malazeze. Në këtë kuptim, Kosova me të vërtetë i shërben Beogradit në njëfarë mënyre për të ‘vendosur’ në Malin e Zi dhe Bosnjë dhe Hercegovinë”, tha kryetarja Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut në Serbi, Sonja Biserko.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat