fbpx

Shakira hap shkollë në Kolumbi

Screenshot_5-10.jpg

Superstari kolumbian Shakira po hap një shkollë të re në qytetin e saj të lindjes të Barranquilla në Kolumbi.

Fondacioni Pies Descalzos i këngëtares është duke u bashkuar me Fondacionin e FC Barcelona dhe ‘La Caixa’, një fondacion bankar, për të hapur shkollën e shtatë të Institucionit Nuevo Bosque – Pies Descalzos në Kolumbi.

Instituti do të ndërtohet në një nga rrethet më problematike të Barranquilla, ku është ndërtuar shumica e institucioneve të Shakirës në të gjithë Kolumbinë. “Kur filluam të ndërtojmë shkolla në Kolumbi 20 vjet më parë, ne zgjodhëm zona të largëta ku nuk kishte absolutisht asgjë, pa infrastrukturë, rrugë apo ujë të pijshëm”, tha këngëtarja në një deklaratë.

“Ne ndërtuam shkolla ku qeveria mungonte dhe mijëra fëmijë nuk kishin qasje në arsim cilësor. Transformimi ishte i menjëhershëm – vende pune u gjeneruan, kequshqyerja u ul dhe studentët u përgjigjën akademikisht.”

Në një video të përbashkët nga FC Barcelona, ​​Shakira zgjeron më tej rëndësinë e investimit në arsim.

“Ne jetojmë në një botë të globalizuar dhe ne kemi nevojë të investojmë në fëmijë nëse duam të kemi një botë të begatë. Ndihma për fëmijët është mënyra më efektive për të zhdukur varfërinë”. Instituti Nuevo Bosque do të hapë dyert e saj për dy vjet.

Në dhjetor, shkolla e Shakira’s Pies Descalzos në Barranquilla u emërua shkolla publike nr. 1 në të gjithë Kolumbi, sipas një studimi. Renditja u bazua në rezultatet kolektive të “Sabre 11” të testeve të nxënësve.

 

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *